eNet System
O nás Řešení Technologie Support Reference
Odkazy
Bezdrátové sítě

Hitem poslední doby v oblasti sítí jsou bezdrátové sítě. Využití zabezpečené bezdrátové sítě (WLAN) zajistí kvalitní připojení k síti mobilním uživatelům tam, kde není možné nebo výhodné použití standardní LAN. Jejich výhody jsou zřetelné na první pohled: Bezdrátovou sítí je možné pokrýt nejen kancelářské prostory, ale například i sklad, výrobní prostory apod.(pokud jsou např. skladníci vybaveni čtečkami čárového kódu, je možné je propojit přímo s evidencí zboží, případně je možné postavit pokladnu na jiné místo, než kde je před řadou lety vyvedený síťový kabel...Výhody WiFi sítě se projeví i při budování sítě v památkově chráněných budovách nebo při výstavbě domácí sítě. Rychlost jejího zprovoznění (ne více než pár minut na každý počítač v síti) oceníte při stěhování, při živelných pohromách nebo při vybudování dočasné sítě třeba při výjezdním zasedání vedení společnosti.

Bezdrátové sítě se objevují v čím dál větším počtu i na letištích, u benzinových pump, v hotelích nebo i na veřejných místech: v Praze je kupříkladu pokryté Václavské náměstí.. Pro připojení na takových místech stačí mít jen kartu pro přístup k bezdrátové síti (nebo moderní noteboook, v němž je již tato technologie zabudována) a je možné například vyřizovat poštu při odpočinku u benzinové pumpy.

Na druhou stranu s sebou existence bezdrátové sítě nese několik nevýhod. Relativně nízká přenosová rychlost není zásadní problém, je ovšem je nutné s ní počítat. Mnohem závažnější je bezpečnostní riziko. Při neodborném nastavení může jít o dveře do firmy, doširoka otevřené útočníkům z ulice. V tomto případě doslova, protože přesah signálu za zdi kanceláří dovoluje útok například z auta zaparkovaného u budovy.